Oferta inwestycyjna: PAŁAC + budynek mieszkalny + park 2,06 ha

PAŁAC + budynek mieszkalny + park 2,06 ha
Ziemiełowice
Namysłów
 • sprzedaż
procedura zbycia jest aktualnie prowadzona
zamek, pałac, dwór
2.06 ha
 • turystyka, sport i wypoczynek
 • hotel, centrum konferencyjno - szkoleniowe
 • usługi
 • spa & wellness
 • teren należący do jednego właściciela
 • uregulowany stan prawny - teren wolny od roszczeń osób trzecich
  Nieruchomość jest wolna od wszelkich obciążeń, oraz nie korzystała z żadnego wsparcia finansowego (unijnego i krajowego), co pozostawia taką możliwość nowemu nabywcy.
 • teren ogrodzony
 • teren lub obiekt o wyjątkowej wartości turystycznej, krajobrazowej, historycznej, kulturalnej
 • konieczność nadzoru konserwatorsko-architektonicznego
 • hotelowa
 • zabytkowa
1 800 m2
Pałac:
- powierzchni zabudowy – 536 m2
- powierzchnia użytkowa - 1800 m2
- kubatura – 6300 m3, z poddaszem 10 000 m3
Budynek w parku:
- 400 m2 powierzchnia zabudowy
- 360 m2 powierzchnia użytkowa
doskonały
wysoki standard ale piętro do wykończenia
 • instalacja elektryczna
 • instalacja wodociągowa
 • instalacja sanitarna
 • instalacja telekomunikacyjna przewodowa
 • inne
  w budynku c.o. z nowoczesnym piecem na eco groszek
 • park
34 km
do trasy S8
85 km
Port Lotniczy Wrocław SA
48 km
Nieruchomość znajduje się:
- 2 km od Namysłowa,
- 48 km od Opola i
- 50 km od Wrocławia.
Architektura Pałacu

Zarówno pałac jak i park nosiły charakter eklektyczny. Założenie pałacowo parkowe doskonale wpisuje się w trendy panujące w architekturze II połowy XIX wieku, w której powstało całe założenie. Postulatem wówczas dominującym dzięki uwrażliwieniu na piękno i tajemniczość był wymóg romantyczności i malowniczości.
Niewątpliwie uzyskano ten efekt poprzez połączenie majestatycznej architektury z otaczającą naturą.

Wnętrza Pałacu

Widocznym podziałom elewacji pałacu, odpowiada rozplanowanie jego wnętrz - zwłaszcza parteru, którego pomieszczenia odzwierciedlają świetność dawnej rezydencji. Osią kompozycji jest hall oraz sala ogrodowa z wyjściem na taras i do parku. Piękne wnętrza dopełniają oryginalne neobarokowe, klasycystyczne, oraz secesyjne sztukaterie. Na piętro prowadzi monumentalna i majestatyczna klatka schodowa dodająca budowli prawdziwie pałacowego charakteru. Trójbiegowe, szerokie schody biegną przy wielkim, wysokim na dwie kondygnacje oknie z podziałami wykonanymi z żółtego piaskowca. Sufit klatki wieńczy bogata dekoracja sztukatorska. W pałacu znajduje się również druga, całkowicie niezależna klatka schodowa prowadząca z poziomu piwnicy na pierwszą kondygnację i strych.
Obiekt posiada także trzy całkowicie niezależne wejścia od strony zachodniej, północnej i wschodniej. Pałac jest w całości podpiwniczony.
Bardzo wysokie, jasne i przestronne pomieszczenia z dużymi oknami doskonale nadają się do adaptacji na różne funkcje, m.in. na pokoje gościnne z łazienkami .Jedno duże pomieszczenie o wysokości ok. 6 metrów z czterema filarami we wnętrzu i kolebkowymi sklepieniami znajduje się na niższym poziomie.
Pomieszczenie doskonale nadaje się na winiarnię, drink bar lub basen.

Park

Park podobnie jak pałac, to założenie eklektyczne, w którym połączono angielski park krajobrazowy z francuskim parterem kwiatowym przy południowej elewacji pałacu. W parku o ogólnej powierzchni, ponad dwa hektary, znajdują się ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane na równo ciętym trawniku.
Starodrzew liczący 130 sztuk występujący w parku, to dorodne buki ,(pospolite, czerwono listne), dęby, platany, lipy (drobno i szerokolistne), graby, wiązy, jesiony, rabinie akacjowe, topole srebrnolistne, czarne sosny, modrzewie oraz wiele innych gatunków. W parku znajduje się wiele okazów liczących od 3 m do 5,5 m w obwodzie pnia. Łącznie odnaleźć w parku można kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów.
Teren od strony południowej i zachodniej otoczony jest starym, wysokim murem ceglanym a od północnej i wschodniej siatką.

Budynek na terenie parku

Po kapitalnym remoncie!
W obiekcie znajduje się 11 pokoi (jeden 60 m2) wraz z łazienkami, pokój kąpielowy, kuchnia, kotłownia z nowoczesnym kotłem na eco -groszek z automatycznym podajnikiem. Na terenie znajduje się utwardzony plac z przeznaczeniem na parking.


Historia Pałacu
Już w średniowieczu istniał w Ziemiełowicach dwór ziemski, który usytuowany był w północnej części parku. Miejsce obecnego parku zajmował gaj lipowy, na skraju którego znajdowała się mała murowana kapliczka rozbudowana w średniowieczu w mały kościółek. Dalsza rozbudowa majątku ziemskiego nastąpiła dopiero w wieku XVIII. Wówczas to powstały budynki gorzelni oraz kuźni dworskiej (dziś znajdującej się w skansenie wsi opolskiej w Bierkowicach w Opolu). Budynek gorzelni rozebrano natomiast w latach sześćdziesiątych. Na przełomie XVIII – XIX wieku następuje zmiana właścicieli majątku ziemiełowickiego. W maju 1804 roku założyciel rodzinnej fundacji Ziemieckich dla biednych w Ziemiełowicach Erdman von Ziemitzky otrzymał zgodę od Królewskiego Wyższego Sądu Krajowego dla Śląska we Wrocławiu na prowadzenie działalności charytatywnej. Od 1809 roku zmienił się statut prawny dóbr i rodzina Ziemieckich tylko dzierżawiła część należących do niej gruntów, natomiast egzekutorem powinności dzierżawczych z ramienia królewskich domen państwowych został krewny żony fundacji Aleksander von Goszycky.
Wobec narastających trudności finansowych ziemie tejże fundacji dostały się w ręce innego dzierżawcy Gottlieba Urbana. Istotną datą w historii majątku był rok 1830.
Wówczas to część Ziemiełowic należała do Biskupa Wrocławskiego a resztą rozporządzał urzędnik ziemski von Methner. Pod koniec XIX wieku właścicielem dóbr w Ziemiełowicach został potomek Rudolph von Methner. Ważna to data bowiem wtedy to po raz pierwszy pojawia się nazwisko rodziny Methner, w której rękach majątek osiągnie szczyt swojej świetności i zostanie w jej posiadaniu do roku 1945.
Rudolph von Methner posiadacz 180 hektarów ziemi w tym ok. 30% lasów oraz gorzelni w 1898 roku wzniósł imponujący pałac z otaczającym go pięciohektarowym parkiem. Okres wojenny Pałac Ziemiełowice przetrwał w niemalże nienaruszonym stanie. Po zakończeniu działań wojennych majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Krótko po wojnie w pałacu znajdowała się szkoła, a w latach następnych na terenie założenia pałacowo parkowego zlokalizowano jednostkę
OHP – Ochotniczego Hufca Pracy. Był to czas kiedy obiekt tętnił życiem, jednak w latach 80 – tych przystąpiono do jego likwidacji.

Legenda
Pałac posiada swoją legendę głęboko utrwaloną w świadomości okolicznej społeczności.Opowiada ona o podziemnym przejściu z pałacu do średniowiecznego kościółka, który usytuowany jest we wsi. Dowodem na prawdziwość historii ma być widoczne, zamurowane wejście w najniższej części piwnicy pałacu. Legenda jak każda inna jest mało racjonalna, lecz stanowi miły i tajemniczy dodatek do bogatej historii pałacu.
2 600 000 PLN

Skontaktuj się z użytkownikiem:


sugestie i uwagi
sugestie i uwagi